top of page

Jak wybrać fotografa?


Dlaczego to takie ważne, żeby wybrać odpowiedniego fotografa na swoją wymarzoną sesję zdjęciową? No właśnie dlatego, że często jest ona wymarzona ;) To nie jest czynność, którą powtarzamy codziennie, i do której nie przywiązujemy większej wagi. Taką sesję zdarza się nam robić stosunkowo rzadko, dlatego to ważne, żeby dobrze przemyśleć wybór. Bo to on będzie miał spory wpływ na to, czy będziemy z takiej sesji zadowoleni.fotograf Kamila Zienkiewicz Teneryfa Fotografia lifestyle

Jak zatem wybrać fotografa? Przede wszystkim nie wyobrażam sobie pójścia na sesję do kogoś, kogo portfolio nie widziałam. Każdy fotograf ma swój styl obróbki zdjęć, konkretny klimat, i kolorystykę.
Nie trudno się domyślić, że gdy zależy nam na zdjęciach bardzo mocno retuszowanych, gdzie każda jedna drobna niedoskonałość na skórze będzie usunięta, oczy powiększone, a sylwetka wyszczuplona, a pójdziemy na sesję do fotografa, który wszędzie opisuje się jako fotograf lifestyle, który lubi naturalność, i nie ingeruje bardzo w zdjęcia, to raczej nie uzyskamy pożądanego przez nas efektu, a co za tym idzie-będziemy niezadowoleni.
I wiecie co? Fotograf też będzie niezadowolony. Bo, każdy lubi jak jego praca jest doceniona. Zwłaszcza praca tak twórcza, jak praca fotografa. To samo oczywiście dzieje się w drugą stronę, gdy oczekujemy zdjęć bardzo realistycznych, naturalnych, pełnych emocji, bez pozowania, a udajemy się na sesję do fotografa studyjnego, który pracuje w zupełnie inny sposób.


Oczywiście zdjęcia z portoflio danego fotografa, ze strony www, instagrama, itd. nie gwarantują 100% identycznego efektu. Każda sesja różni się od siebie. Jest inne światło, inne kolory w mieszkaniu, różne humory dopisują dzieciom ;) Ale ogólny zarys stylu fotograficznego danej osoby jest wyczuwalny. Dlatego, nie decydujmy się na fotografa pod wpływem tylko tego np., że jest ogólnie znany, albo polecany przez koleżankę. To ważne, ale musimy sami ocenić, czy to jest styl, w którym ja się widzę.Inaczej, czeka nas fala rozczarowań, i po stronie klienta, i po stronie fotografa. Dlatego to takie ważne, żeby wybrać świadomie, żebyście Wy nie byli niezadowoleni, a fotograf nie musiał robić niczego wbrew sobie. Na przykład-sytuacja z życia wzięta, od znajomej fotografki, która wykonuje tylko i wyłącznie sesje lifestyle w domu. Po czym, gdy przychodzi na sesję, klienci pytają ze zdziwieniem: "To nie ma pani czapeczek, ubranek, kocyków, ani innych dekoracji ze sobą?".

Recepta?Przejrzyjcie zdjęcia tej osoby, na Instagramie, Facebook'u, stronie www. Przeczytajcie kilka wpisów tej osoby na jej stronach, o czym pisze, czym się zajmuje? Sekcja 'O mnie' powinna też sporo podpowiedzieć. Przeczytajcie regulamin sesji. A jeśli macie wątpliwości, po prostu zapytajcie. Naprawdę warto wcześniej ustalić jak będzie przebiegać sesja.

Zapoznanie się z ofertą danego fotografa oszczędzi rozczarowań obu stronom! Powodzenia w znalezieniu tej właściwej osoby!
Kamila Zienkiewicz Fotograf

Comments


bottom of page